W codziennym życiu coraz częściej narażeni jesteśmy na silny stres i presję, które przekładają się na naszą kondycję psychiczną. W bliskim otoczeniu coraz częściej spotykamy osoby, które borykają się z trudnościami na podłożu emocjonalnym – obniżony nastrój, lęk, trudności w relacjach społecznych. Problemy często dotyczą zarówno dorosłych, jak i dzieci oraz młodzieży. Jak pomóc bliskim osobom, bądź sobie, kiedy mierzymy się problemami dnia codziennego? Gdzie szukać pomocy? Czego możemy spodziewać się w trakcie spotkania z psychologiem?
Na te i podobne pytania odpowie nam psycholog i psychoterapeuta, Kamila Korzeniewska-Walczak z Pracowni Psychoterapii i Rozwoju SENS w Nowym Dworze Mazowieckim.
Pracownia Psychoterapii i Rozwoju SENS działa w Nowym Dworze Mazowieckim już prawie rok. Czy przez ten czas pracując w Pracowni jako psychoterapeuta widzi Pani potrzebę wśród mieszkańców na korzystanie z usług psychologa/psychoterapeuty?
Tak, jak najbardziej. W Nowym Dworze nie było miejsca, w którym można było uzyskać kompleksową pomoc psychologiczną, w takim zakresie jak ma to miejsce u nas. Obecnie nasz zespół terapeutyczny stale się rozrasta, nowych klientów wciąż przybywa, a osoby, które rozpoczynają pracę terapeutyczną zostają najczęściej z nami na dłużej – samo to pokazuje, że ta potrzeb jest i mam wrażenie, że z roku na rok liczba osób szukających pomocy jest coraz większa. Dodatkowo wzrasta świadomość dotycząca tego, że pomoc psychologiczna jest ważna i potrzebna – odchodzimy od mitu, że korzystanie z porad psychologa jest czymś wstydliwym. Przychodzą do nas zarówno osoby dorosłe po pomoc indywidualną, ale również pary, rodziny i oczywiście rodzice szukający wsparcia dla swoich małych, bądź nastoletnich dzieci.
A co powinno być sygnałem alarmowym informującym nas, że warto poszukać pomocy u specjalisty? Co powinno zaniepokoić rodziców, jeśli chodzi o problemy u dziecka czy nastolatka?
Jest to bardzo indywidualna kwestia, ale z pewnością wszelkie problemy emocjonalne – obniżony nastrój, lęk, trudności w radzeniu sobie ze stresem, nadmierna drażliwość, problemy ze snem, trudności w relacjach – które towarzyszą nam 2-3 miesiące, bądź krócej jeśli problem, który się pojawia znacząco utrudnia nam codzienne funkcjonowanie i wpływa na pogorszenie jakości naszego życia lub relacji z innymi ludźmi. Jeśli chodzi o dzieci i młodzież tutaj niepokojąca dla rodzica może być nagła zmiana w zachowaniu dziecka – trudności w radzeniu sobie z emocjami, nagłe porzucenie dotychczasowych zainteresowań, przyjaciół i znaczące ograniczenie codziennej aktywności lub przeniesienie uwagi wyłącznie na jeden obszar np. gry komputerowe. Nadmierne korzystanie z multimediów również może być sygnałem alarmowym, ale też spadek koncentracji czy pogorszenie sytuacji szkolnej. U dzieci niepokojące mogą być także bóle o podłożu psychosomatycznym. Niezdiagnozowane bóle brzucha, głowy, złe samopoczucie – często mogą być sygnałem świadczącym o problemach emocjonalnych. Oczywiście nie udajemy się do psychologa od razu po pierwszej jedynce w dzienniku lub jednym dniu, kiedy dziecku nie chciało się wyjść z przyjaciółmi, ale kluczowa jest tu obserwacja dziecka i rozmowa, a w przypadku kiedy sytuacja się przedłuża, konsultacja z psychologiem może okazać się bardzo pomocna. Wyjątkiem, kiedy rodzic powinien zareagować od razu są sytuacje związane z samookaleczaniem, myślami samobójczymi, nadużywaniem substancji psychoaktywnych, głodzeniem się.
A co jest powodem tego, że pomimo przeżywanych trudności ludzie nie szukają dla siebie pomocy?
Najczęściej jest to lęk przed opowiedzeniem o swoich problemach obcej osobie – obawa przed oceną, poczucie że ludzie mają „poważniejsze” problemy, strach przed całkiem nową sytuacją, bądź przed tym, że i tak „nikt mnie nie zrozumie, nie da rady mi pomóc”. Są to obawy, które są naturalne, ale zupełnie niepotrzebnie, prowadzą do rezygnacji z szukania pomocy dla siebie, a konsekwencją jest czasami długoletnie pozostawanie w złej i stale pogarszającej się kondycji psychicznej.
Skoro często są to obawy związane z nową sytuacją i lękiem przed rozmową z obcą osobą o swoich problemach, to czego możemy się spodziewać na pierwszym spotkaniu z psychologiem/psychoterapeutą?
W naszej Pracowni z pewnością możemy się spodziewać uśmiechu na „dzień dobry” i ciepłej herbaty. Psychoterapeuta na kilku pierwszych spotkaniach stara się najczęściej poznać osobę, z którą rozmawia, jej problem i jego przyczyny, aby móc zaproponować jak najbardziej dopasowaną formę pomocy. Jest życzliwa rozmowa i często dla osób, które nas odwiedzają jest to pierwsza okazja do tego, żeby wyrzucić z siebie tłumione miesiącami, czasem latami emocje i zrzucić z siebie ciężar przeżywanego problemu. Psychoterapeuta nie ocenia, nie doradza – przede wszystkim słucha, pyta i wspiera w drodze do lepszego samopoczucia, a każda osoba i każdy problem są traktowane bardzo indywidualnie.
(Artykuł „Zdrowie i Uroda” Tygodnik Nowodworski, 20.08.2019 r.)